Om du skal se på film velger de fleste VLC, QuickTime Player eller mPlayer. Et nytt program med svært gode funksjoner ønsker å ta en bit av dette markedet.
Chroma er funksjonsmessig ganske så likt VLC, men programmet virker mer fullstendig enn VLC. Formatstøtten er det heller ingenting å si på og Chroma kan spille filmer i blant annet DVD, DivX, XviD, FLV, MPEG4, MOV, WMV (med Flip4Mac)og MKV (Matroska). Chroma inkluderer støtte for undertekster i formatene SUB, SSA, ASS, SRT, SV1 og SV2.
Chroma krever relativt lite maskinkraft og kan kjøres av alle som har OS 10.2 og oppover. I motsetning til VLC benytter Chroma seg av flere Mac OS X teknologier som QuickTime, CoreVideo, ATSUI, Cocoa og Quartz. I tillegg finnes det selvsagt også støtte for Apple Remote. Chroma benytter seg også av QuicTimes Plug-ins arkitektur som gjør det mulig å utvide formatstøtten ytterligere.
Chroma koster dessverre 22$ for en lifetime-lisens som gir deg gratis oppgraderinger.
Du kan lese mer om Chroma hos MiraiLabs





musher ons, 16/05/2007 - 11:14
Det eneste jeg savner er muligheten for å sette video device. Den har VLC…
ccjensen ons, 16/05/2007 - 11:21
vanskelig å konkurrere med gratis :)
Eriksson ons, 16/05/2007 - 12:01
ÆSJ!!!!!! Sai for et design! Mindre pent!
Skype text chat
Ring meg
Profil
bjarnearbeid ons, 16/05/2007 - 12:10
Ja, usj for et brukargrensesnitt!
devo ons, 16/05/2007 - 14:16
Må si meg enig i dette. Hvordan kan man lage noe så stygt til OS X? får grøss nedover ryggen som bare Windows Media Player 7.0 installert på Windows ME kan overgå...
jerk ons, 16/05/2007 - 14:46
Hvorfor koster den dessverre 22$?
Les bloggen min! www.kaffejoakim.blogspot.com
mtw ons, 16/05/2007 - 17:15
Han mener vel at den må konkurrere mot vlc, som er gratis..
kajac ons, 16/05/2007 - 21:48
VLC FTW!
segrov ons, 16/05/2007 - 22:42
Fatter ikke hvorfor så mange maser om VLC som noe bra. Jeg bruker quicktime med litt ekstra plugins og det holdet til 99% av alle filmer jeg ser.
De få gangene jeg må bruke VLC er når jeg har lasta ned noe ultraeksotisk østeuropeisk homoerotikk fra 1973 som jeg bare MÅ se, men det skjer heldigvis sjelden for jeg hater å bruke VLC fordi det er så stygt.
Øyvind Segrov – official hero of mr. Tom Sommerseth
reder ons, 16/05/2007 - 23:37
Får ikke noe annet enn VLC til å funke med streaming fra en DreamBox ihvertfall. Så jeg går for VLC til den ene formålet. QT synes jeg fortsatt er "the best" for det meste. :-)
Og gratulerer med dagen forresten!
reder :-)
decodex tor, 17/05/2007 - 00:55
Hehe... Segrov, hva _er_ det du ser på av «ultraeksotisk østeuropeisk homoerotikk»? Jeg må si meg enig med deg, jeg kommer fryktelig sjeldent over filmer som ikke lar seg avspille i QuickTime Player etter installasjon av f.eks. Perian. Kan ikke huske hva det siste jeg så som ikke funket i QT var, men «ultraeksotisk østeuropeisk homoerotikk» var det definitivt ikke :)
Det jeg vet er at skjermklippet av dette nye programmet ikke tiltalte meg som et OS X-program i det hele tatt... QuickTime FTW, VLC nestbest (gratis OG bedre GUI).
keiserjohn tor, 17/05/2007 - 10:32
Problemet med quicktime er at du må betale for å få pro versjonen, og at ut av boksen så støtter den ikke like mye programmer som Vlc.
Derfor mener jeg at vlc er bedre på begge punkter, trenger ikke betale for å få alle funksjoner, og den krever ikke at man må laste ned pluginns.
For meg er det seff ikke vanskelig å hente pluginns, men for alle mine mindre datakyndige "nye" mac venner, så er det så mye lettere å skaffe seg vlc player, et programm som rett og slett funker uten noe mer stress.
www.johnk.no
www.bushstalker.com
ondeper tor, 17/05/2007 - 15:07
At den er stygg spiller vel ingen rolle så lenge den spiller av dei mest brukte formatene og utnytter system-ressursene effektivt. Det er jo filmen og ikkje GUIen du ser på ?
At den koster $22 er ingenting for ein "ein gong sum" dersom den er så god som lovet. Vi tuller jo vekk meir penger enn dette på andre ting.
Det ligger sikkert noen timer med koding og feilsøking bak programmet, så om Chroma koster $22 og VLC er gratis så velger eg den som er best, pris har lite å seie i denne samanhengen.
segrov tor, 17/05/2007 - 23:21
Om prisen er 22, 30 eller 0 er undeorndet. Personlig liker jeg Quicktime best, og pro-versjonen gir jo meg som er rimelig pro Quicktime (pun-alarm!) er jo dette gull verdt.
GUI har alt å si. Hva hjelper det om du har et dritbra program som kan gjøre alt, når du ikke forstår hvordan det funker? Slik er VLC for meg. Masse menyer og knapper og dølle ting som jeg ikke orker å forholde meg til... /dev/cdrom? Jeg nekter av prinsipp å forstå slike ting...
Øyvind Segrov – official hero of mr. Tom Sommerseth
TorbX fre, 18/05/2007 - 02:09
Så det eneste som hindrer deg i å se homoporno er et dataprogram, hvis brukergrensesnitt du ikke liker?
iBruker fre, 18/05/2007 - 10:28
QuickTime er bedre enn VLC!
Bare Vlc hadde fått theme til å funke på Mac versjonen så skulle jeg vurdert å bruke den.
SuperHenrik fre, 18/05/2007 - 12:00
Hadde det vært gratis så.